Späť

História

Pridal: Počet zobrazení: 1837

Tetovanie- sa odvodzuje od tahitského slova TATAU = polynéské slovo pre „spôsobiť bolesť“, v angličtine sa najčastejšie stretávame so slovom „tattoo“. Tetovanie je umenie staré viac ako 5000 let. Starší spôsob tetovania sa ešte v niektorých častiach sveta prevádza ručne za pomoci rôznych paličiek s ihlami (napr. z kostí alebo mušlí). Obrazce sa vypichujú a do rán sa pridáva farbivo..

Moderný spôsob tetovania sa prevádza tetovacím strojčekom vpichovaním špeciálnej farby do podkožnej vrstvy do hĺbky 0,5 – 1mm. Frekvencia vpichov je u niektorých strojčekov až 9000 vpichov / minútu. V odbornej terminológii ide o tzv. mikro-pigmentovú implantáciu.DEJINY TETOVANIA

Tetovanie má dlhú tradíciu v rôznych častiach sveta. Za prvého potetovaného človeka sa považuje mumifikované telo „Ötziho" nájdené v Alpách. Jeho vek sa odhaduje na 5300 rokov. Tento neolitický človek mal na svojom tele špeciálne terapeutické tetovania – malé paralelné čiary na nohách a v oblasti bedrového kĺbu. . Potetované boli aj tri múmie nájdené v permafroste pohoria Altaj. Ich tetovania zahrňovali obrázky zvierat, ktoré boli vyobrazené pomocou kriviek. Tetovanie "Pazyrského muža", ktorý bol tetovaný pozdĺž chrbtice a na pravom členku, bolo zas vyhotovené z veľkého počtu malých bodiek.

Zo starovekých národov mali tetovanie v obľube predovšetkým Gréci a Egypťania.

Grékovia používali tetovanie hlavne pre identifikáciu špiónov, ktorí sa podľa neho na nepriateľskom území navzájom spoznali.

Rimania sa rozhodli pomocou tetovania označovať zločincov, otrokov a
prostitútky.
Ainu, pôvodní obyvatelia Japonska, si vďaka tetovaniu tvári preukazovali svoje spoločenské postavenie. Ženy, ktoré vlastnili tetovanie, ním ukazovali, že sú už vydaté.
Na Borneu si domorodci nechali tetovať prsty na rukách a tiež zápästia.Tetovanie bolo rozšírené aj na Polynézii, Filipínach, Samoe, v Afrike, Strednej Amerike a Číne.
Západný svet na tom bol veľmi podobne. Briti sa nechávali tetovať tiež pri rôznych ceremóniách. Dáni, a iné severnejšie položené národy chceli, aby im boli na kožu vytetované znaky ich erbov, ktoré vyobrazovali jednotlivé rody. V roku 787 pápež Hadrián tetovanie zakázal. Naopak vo Veľkej Británii toto umenie zažilo rozkvet až do roku 1066.
Po úpadku tetovanie v západnej časti sveta sa rozvíjalo hlavne na ďalekom východe.
Na západe došlo k znovuobjaveniu tetovania až v 17 storočí, pretože práve v tejto dobe sa vrátil zo svojich objaviteľských ciest William Dampier a do Londýna so sebou priviezol muža z Polynézie, ktorý sa zapísal do histórie ako Pomaľovaný princ. V očiach verejnosti sa stal okamžite atrakciou. Inšpirovala sa ním hlavne horná trieda Londýnčanov, ktorí sa potom nechali tetovať na diskrétnych miestach. Samotný proces tetovania bol vtedy veľmi bolestivý, pretože sa farba nanášala pomocou ihly. Prvý tetovací prístroj prišiel až v roku 1891 a patentovať si ho nechal Samuel O´Reilly. Pracoval podobne ako Edisonom vymyslené elektrické pero. Bolestivosť bola oveľa menšia vďaka rýchlejšej frekvencii práce.
Tetovanie sa používalo i vo vojnách na lepšiu identifikáciu padlých, príslušníci SS mali vytetovanú svoju krvnú skupinu a rúnový znak na ľavej hornej časti paže, väzni v koncentračných táboroch mali tetované väzenské čísla. Málo sa vie o tom že i traja účastníci jaltskej konferencie boli tetovaní: Roosevelt rodový znak, Churchil mal na ruke vytetovanú kotvu, Stalin na prsiach lebku. Po roku 1960, kedy bol v USA odvolaný zákaz tetovania (epidémie žltačky), sa v Amerike a aj v Európe rozmáha tetovanie ako módny trend, na ktorí nadväzujú piercing, bodypaiting a branding.

ROZŠÍRENIE

Tetovania sa stávajú populárnym módnym trendom, výstrelkom a umením zároveň v posledných desaťročiach v mnohých častiach sveta, hlavne v Severnej Amerike, Japonsku v Európe a Austrálii. V týchto krajinách sa tetovanie sa zmenilo v profesionálnych ateliéroch na umelecké diela a postupom času sa povznieslo na seriózne uznávané umenie Dôvodom, prečo sa tetovanie stalo formou skrášľovania tela pomerne neskoro, je fakt, že dnes ľudia pociťujú viac slobody na tento druh vyjadrenie seba samého, na rozdiel od generácie či dvoch pred nimi. Tetovanie je bežnou súčasťou imidžu filmových hviezd, populárnych hudobníkov či športovcov. V určitých kultúrach sa tetovanie teší obnovenej obľube, pretože ľudia týchto kultúr sú pyšní na svoje kultúrne dedičstvo. V rámci tradičných alebo domorodých kultúr tetovanie vyjadruje úctu svojim koreňom a zvykom, nie je vyjadrením vnútorného vzdoru.
Štatistické odhady ukazujú, že až 1 zo siedmich obyvateľov Severnej Ameriky má jedno alebo viac tetovaní.

Zdroj : Internet

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre